Miben különbözik a bűvész kártya a hagyományostól?

Azzal ugye nem árulunk el nagy titkot, hogy a bűvészek által használt kártya nem minden esetben ugyanolyan, mint amilyet otthon találunk a fiókban. A trükkök sikeréhez szükséges valami plusz, aminek köszönhetően lélegzetelállító mutatványokkal kápráztatnak el bennünket.

Mit nevezünk jelölt kártyának?

A legegyszerűbben úgy lehet ezt megfogalmazni, hogy minden olyan paklit jelöltnek nevezünk, melyről a hátlapja megtekintése után meg tudjuk mondani, hogy pontosan melyik lapról van szó.

A jelölt kártyákat elsőként nem a bűvészek használták. Kinek lehet még érdeke, hogy olyan paklival játsszon, ami meg van jelölve? A jelölt kártyalapokat a hamiskártyások, vagy más néven a csalók találták ki. A kártyapartik során használtak ilyen lapokat, hogy ezzel befolyásolják a játék kimenetelét, elnyerjék az asztaltársaik pénzét. A jelölés úgy jött létre, hogy általában meghajlították, megtörték vagy apró jelölést hoztak létre a körmükkel rajta. 

Kép forrása: pxhere.com

Ezek természetesen nagyon kezdetleges módszerek voltak, azóta már kifinomodtak a jelölési technikák. Azért még ma is akad olyan bűvész, aki otthon, házilag alakítja ki a jelölt paklit. Ekkor egy teljesen hagyományos pakli lapjait alakítják át színezéssel, satírozással, kaparással. A lényeg, hogy ezek a jelek csak számukra legyenek felismerhetők. 

Az alap trükk, amit jelölt kártyával meg tudsz csinálni

Aki már látott kártyatrükköt, az minden bizonnyal ezzel találkozott elsőként. A mutatvány lényege, hogy a bűvész átadja a paklit egy nézőnek, külső személynek. Megkéri, hogy alaposan keverje meg, majd válasszon ki belőle egyetlen lapot. A bűvész ilyenkor látványosan elfordul, hogy még a gyanú se merüljön fel vele szemben, majd a kiválasztott kártya nélküli paklit elkéri, és különböző módszereket alkalmazva visszahelyezteti azt az egyetlen kártyát a pakliba az alkalmi társával. 

Amikor ez megtörténik, akkor a bűvész megmutatja a közönségnek, nézőknek a lapot, természetesen csak hátlappal a bűvész felé, és visszateszi a pakliba. A gondolatolvasás szemléltetésére többféle megoldás is kínálkozik, de a végeredmény ugyanaz: pontosan be tudja azonosítani, hogy melyik lapot vette ki a néző a pakliból. A titok abban rejlik, hogy amikor a bűvész megmutatta a lapot, hátlappal maga felé fordítva, abban a pillanatban már pontosan tudta, hogy mit ábrázol a kártya előlapja. Ettől egyszerűbben nehéz lenne szemléltetni, hogy miben különbözik egy pakli hagyományos kártya egy jelölttől.

Megvan a jelölt pakli saját varázsa

A praktikus tulajdonságai mellett további előnyök is hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy kártyatrükk elvarázsolja a közönséget. Az egyik legnagyobb ereje például abban rejlik, hogy sok trükköt lehet kivitelezni úgy, hogy a kártyákhoz hozzá sem ér a bűvész. A pakli végig egy kiválasztott vagy önként jelentkező kezében van, aki követi az instrukciókat. 

A jelöléseknek köszönhetően így is teljes lesz a siker, de ezekben az esetekben mindig nagy megdöbbenést okoz az, hogy a bűvész hozzá sem ért a kártyákhoz. Hogyan csinálta? – értetlenkednek a közönség tagjai – hiszen nálam volt végig a pakli.

Mire lehet még használni a jelölt kártyát?

A válasz roppant egyszerű: kártya játékokra. Hiszen egy jelölt csomag minden előlapja éppen ugyanúgy néz ki, mint egy hagyományos pakli, ezért rendeltetésszerűen is lehet használni, tulajdonképpen kártyázni vele. Visszafelé ez már nem igaz, egy jelöletlen paklival nem lehet ugyanolyan trükköket bemutatni, mint egy speciálisan kialakított kártyával. 

Mivel többet tud egy jelölt pakli, ezért többet is kell érte fizetni, éppen ezért sokan csak trükkök gyakorlására és bemutatására használják ezt a speciális paklit.